Současná opatření proti nákaze novým koronavirem se újezdské farnosti nijak netýkají. V neděli 18. října bude Mše svatá jako obvykle v 9 hodin a poté ještě jedna v 10.30 hodin. Rozdělením věřících na dvě části by mělo být spolehlivě vyhověno všem požadavkům na max. počet osob na jednom místě. Podobně tomu zřejmě bude i na svátek Krista Krále poslední říjnovou neděli 25. října. Podrobnosti přineseme později.
Archiv
V noci na 25. října dojde ke změně času z tzv. letního na středoevropský. V poledne se tedy už nebudeme muset tvářit, že je 13 hodin, ale svobodně opět budeme moci mít na svých hodinkách hodin dvanáct. Nezapomeňte si tedy už dnes večer nebo v neděli ráno posunout hodinky o 60 minut zpět.
V naší farnosti je nyní třeba předem si zamluvit místo v kostele pro účast na nedělní Mši svaté, abychom dodrželi příslušná opatření. Vždy, prosím, uveďte, přejete-li si reservaci na Mši sv. v 9 nebo 10.30 hod.
Přímé přenosy z našeho kostela svatých apoštolů Petra a Pavla můžete sledovat zde. Sledování přímého přenosu Mše svaté v žádném případě nenahrazuje účast na ní; ovšem v případě, kdy věřící nemá možnost osobně se účastnit skutečné katolické liturgie *), může mu tento přímý přenos pomoci lépe se soustředit k vykonání odpovídající soukromé pobožnosti.
*) Mnozí věřící se domnívají, že když se nějakému obřadu říká mše, automaticky se jedná o správný, Bohu libý a posvěcení přinášející obřad. Že tomu tak není, podrobně vysvětlují např. kardinálové v pojednání vypracovaném pro papeže Pavla VI.
Už několik let jsme svědky, jak František pohrdá učením Církve. Nového vrcholu bylo dosaženo výrokem o potřebě zavádět zákony o registrovaném partnerství. Jak uvedl pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka, cílem těchto výroků je znejistit a dezinformovat katolickou veřejnost a to nejspíše v souvislosti s presidentskými volbami v USA.
Pokud jde o nauku katolické církve, dokument Kongregace pro nauku víry z roku 2003 praví: „Církev učí, že respekt vůči homosexuálům s sebou nemůže přinášet žádnou formu souhlasu s homosexuálním chováním nebo legálního uznání homosexuálních svazků. Veřejný prospěch vyžaduje, aby zákony uznávaly, podporovaly a chránily manželský svazek jakožto základ rodiny a primární jednotku společnosti. Právní uznání homosexuálních svazků nebo jejich zrovnoprávnění s manželstvím by znamenalo nejen schvalování scestného chování, jež by pak bylo možno považovat za model pro současnou společnost, ale také zatemňování smyslu základních hodnot, které spadají pod společný odkaz lidstva. Není možné, aby církev pro dobro lidí a celé společnosti tyto hodnoty nebránila.“
Odpustky můžeme získávat nejen pro sebe, ale také pro duše v očistci a pomáhat tak našim drahým zemřelým (a také těm, na něž nikdo nemyslí) i po jejich smrti.
Jaké jsou podmínky pro získání odpustků pro zemřelé?
Od 1. do 8. listopadu lze získat plnomocné odpustky pro duše v očistci návštěvou hřbitova spojenou přinejmenším s vnitřní modlitbou za ně.
2. listopadu lze získat tytéž odpustky při návštěvě kostela nebo veřejné kaple, pokud se tam pomodlíme Vyznání víry a Otče náš.
K tomu musí být splněny řádné podmínky pro plnomocné odpustky:
- sv. zpověď do osmi dní předem nebo potom (stačí jedna pro více odpustků);
- sv. přijímání (nejlépe v den získání odpustků, ale stačí i jiný den; pro jeden plnomocný odpustek je nutné jedno sv. přijímání);
- modlitba na dobrý úmysl papeže;
- zřeknutí se dobrovolné náklonnosti ke každému, i lehkému, hříchu;
Celý článek o odpustcích najdete zde.