S postupným prodlužováním dnů po zimním slunovratu se mění časy bohoslužeb ve všední dny. Ve Výčapech i v Újezdě nyní budou bývat o půl hodiny později, tedy v 17 hodin. Společná modlitba posv. růžence a příležitost ke sv. zpovědi bude od 16.30 hodin. Upozorněte na tyto změny, prosím, ty, kdo nemají přístup k internetu. Nedělní Mše svaté jsou slouženy celoročně v 9 hod.
Archiv
Pozor, úklid vánoční výzdoby v Újezdě byl plánován na čtvrtek 14. února v 16 hodin. Tento termín některým nevyhovoval a proto byl změněn. Vánoční výzdobu budeme uklízet v pátek 15. února v 17 hodin. Přijďte, prosím, pomoci. Pán Bůh zaplať!
Bohoslužebné texty neděle zvané Sexagesima - tedy 1. po Devítníku - dále rozvíjí myšlenky předchozí neděle (Devítník). Jsou to vážná napomenutí k aktivní obnově duchovního života.
Vedoucí myšlenkou je evangelium o rozsévači, který osévá své pole. Jsme nejen závodníky v aréně života a dělníky na vinici, ale jsme půdou, do které Pán zasévá své drahocenné semeno a která rozhoduje o osudu této setby. Máme velkou odpovědnost za to, zda semeno vzejde nebo zhyne. Jsme to my, kdo neseme vinu za to, jestli semeno nachází v naší duši jen planý a neúrodný úhor. Je třeba ho zbavit kamení a trní, přerýt, zkypřit a zavlažit.
Dnešní epištola (2 Kor 11, 19 -33;12,1-9) je Pavlovým nejvelkolepějším kázáním v rámci církevního roku. Obsahuje výrazný portrét Apoštola národů, který je sám jeho autorem a pokorně představuje své gigantické dílo.
Svatý Pavel stojí při dnešní bohoslužbě uprostřed nás a jeho hlas má k nám zaznívat ode všech oltářů a ze všech kazatelen katolického světa s naléhavou vroucností a žhavostí jako slova největšího z novozákonních dělníků na díle spásy. Po tomto povzbuzujícím příkladu nám sám Spasitel předkládá své kázání se svým vlastním autentickým výkladem a konkrétními návody k účinné postní obnově. Je namířeno proti duchovní lenosti, otupělosti, povrchnosti, nedostatku mravní vážnosti a neochotě k obětem, proti praktickému materialismu.
„Farnost H. Újezd vás srdečně k oslavě velkého svátku: Právě dnes slavíme ten okamžik, kdy Věčné Slovo začalo být Tělem.
Tisíce let uplynuly od té doby, kdy brána Ráje byla uzavřena a padlému lidstvu byl přislíben Vykupitel. Dnes slavíme chvíli, kdy se druhá osoba Nejsvětější Trojice stala člověkem v lůně Neposkvrněné Panny.
Toto úžasné tajemství se však uskutečnilo teprve tehdy, když pokorná a čistá Panna odpověděla zvěstujícímu Andělovi: Ať se mi stane podle slova tvého!
Vzdávejme tedy dnes vroucí díky nejen Kristu, jenž svým vtělením povznesl lidství a vykoupil je, ale také jeho
Drazí bratři a sestry,
v pondělí 25. března, slavíme Slavnost Zvěstování Páně, kdy se v lůně panenské Matky Slovo stalo tělem. I každého z nás utkal Bůh s láskou v lůně matky, aby nás jednou mohl zahrnout věčným životem. Mariino „Ano“ životu nabízí bohatý obsah, jak zaměřit svoji pozornost na ještě nenarozené děti a jejich rodiny. Proto se v tento den Ježíšova početí zvláště modlíme za úctu k počatému životu.
Počátek nového života je okamžikem velké radosti, naděje a očekávání. Tento Boží dar však někdy přichází nečekaně a je přijímán s úzkostí a strachem. Téměř dvacet tisíc rodičů ročně u nás těmto obavám podlehne, dítě je usmrceno a srdce matky bývá navždy zraněno.
Nám ale leží na srdci i bolest rodin, kterým se nedaří dítě počít a důvěřivě hledají pomoc v technikách umělého oplodnění. Až příliš pozdě poznávají jejich odvrácenou stranu – narušené intimní vztahy, zdravotní problémy a
Poskytovatel služby Youtube nám sdělil, že nám nadále neumožní přímé přenosy z kostela svatých apoštolů Petra a Pavla pomocí dosud používaného technického řešení. Toto rozhodnutí zdůvodnil tím, že máme méně než 1.000 odběratelů těchto přenosů.
V neděli 7. 4. jsme se pokusili o náhradní způsob. Jak jste si možná všimli, přenos se vyznačoval velmi nízkou kvalitou obrazu i zvuku. Celý týden jsme intenzivně pracovali na nalezení jiného řešení. Nějaké možnosti se rýsují, ale zřejmě nebude čas je odzkoušet. Na Květnou neděli se proto může opět stát, že přenášený obraz i zvuk budou na velmi nízké úrovni.
Situace je o to nepříjemnější, že k ní došlo těsně před největšími svátky v roce a tudíž není mnoho času na její vyřešení. Předem se omlouváme a děkujeme za pochopení. O dalším vývoji situace vás budeme informovat zde.
Květen je měsíc zasvěcený Matce Boží Panně Marii. Ve většině kostelů a kaplí se konají tradiční májové pobožnosti. Tato forma mariánské úcty začala v Itálii. Zde, v květnu roku 1784, v chrámu Kamilliánů ve Ferraře, se poprvé veřejně konaly po celý květen májové pobožnosti.
Až do té doby byly májové pobožnosti spíše soukromou záležitostí, i když se také z části konaly ve větších společenstvích. Například kolem roku 1739
Na tradici barokních slavností se navázalo v roce 2009 obnovenými Svatojánskými slavnostmi. Od té doby byly slavnosti každý rok a mají již svůj pevný scénář – procesí od katedrály přes Karlův most na Křižovnické náměstí a barokní koncert na vodní hladině zakončený ohňostrojem. Každý ročník pak bývá doplněn o další speciální akce – koncerty, nešpory, gondoliéry, regaty dračích lodí a mnohé další. Velký zájem o obnovené Svatojánské slavnosti NAVALIS svědčí nejen o oblíbenosti světce, ale též o a atraktivnosti slavností v dnešní době. Více informací najdete zde. V naší farnosti oslavíme sv. Jana Nepomuckého ve čtvrtek 16. 5. ve farním kostele v Újezdě, kde bude v 18 hod. sloužena slavná Mše sv. v té formě, jak ji sloužil sám sv. Jan Nepomucký, tedy podle původního římského misálu. V Čechách má tento svátek
Církev dnes trpí katastrofální krizí nových řeholních povolání. Týká se to i Francie, kde zřejmě zanikne fungující a prosperující institut zasvěceného života, který se v pečovatelských domech stará o staré a nemohoucí lidi. Tyto Malé sestry Panny Marie Matky Vykupitele už několik let čelí silnému tlaku na zmodernizování svého společenství. Nikoho zřejmě nezajímá, že ty řády a kongregace, které se zmodernizovaly a přijaly celou řadu protestantských prvků do svého života a liturgie, nejen že se nedočkaly žádné obnovy ani „tzv. nových Letnic“, ale jsou dnes na pokraji vymření, nebo už zanikly.
Malé sestry Panny Marie Matky Vykupitele jsou si toho zřejmě dobře vědomy a proto nechtějí nic jiného, než zůstat věrné svým původním Církví schváleným pravidlům. Modernismus odmítají přesně v souladu s encyklikou Pascendi Dominici gregis.
Podle laických podporovatelů tohoto řádu byly sestry obviněny z toho, že se „příliš modlí“, a vizitátorům se také nelíbilo, že nosí tradiční řeholní závoj, který mezi církevní liberální elitou už není v módě. Sestry uvádějí, že jsou obviňovány z „nenormálního autoritářství“, z toho, že mají „příliš tradiční“ smýšlení a jejich lpění na charismatu institutu je projevem „chorobného odporu ke změnám“.
Absolutní většina členek institutu Malých sester Panny Marie Matky Vykupitele chce z řádu odejít poté, co vatikánské dikasterium odvolalo jejich představenou a pokusilo se jim vnutit trojčlennou „komisi“ nepřátelskou vůči jejich tradičnějšímu životu. Komisaře vede řeholnice a profesorka teologie s nakrátko ostříhanými vlasy, která nenosí hábit, obhajuje Amoris laetitia a podle sester nechápe jejich řeholní charisma. Sestry tvrdí, že jejich protesty proti výběru komisařů a žádost o jiné, kteří by se k jejich charismatu hodili lépe, nebyly vyslyšeny, což je vede k závěru, že ve svém institutu už nemohou uskutečňovat své povolání.
Více se o celém případu můžete dočíst zde nebo také zde.
Ve čtvrtek 20. června nás čeká velký svátek Božího Těla. Ve farním kostele v Újezdě bude sloužena slavná Mše sv. v 18 hodin. Následovat bude adorace a svátostné požehnání. V neděli v oktávu Božího Těla, tedy 23. června, bude Mše svatá sloužena jako obvykle v 9 hodin ráno. Po ní bude, dá-li Pán, následovat průvod ke čtyřem oltářům, adorace a požehnání u každého z nich. Tato slavnost se však neobejde bez dostatečného počtu dobrovolníků, kteří by pomohli nejen s instalací a úklidem oltářů, ale také např. s nesením baldachýnu, ministrováním, atd. Můžete-li pomoci, přihlaste se, prosím, v sacristii nebo na tel. 731 076 000. Předem Pán Bůh zaplať!
V sobotu 10. 8. bude v Újezdě v 10 hod. svatební liturgie. Po ní následuje Mše svatá za ženicha a nevěstu. Pozor, večerní Mše sv. ve Výčapech nebude. Podrobný pořad bohoslužeb najdete zde.
Kříž sluje Kristovou slávou a Kristovým povýšením. On je ten vytoužený kalich a dovršení všech utrpení, která pro nás Kristus vytrpěl. Že kříž skutečně je slávou Kristovou, to slyšíme z jeho vlastních úst: Nyní je oslaven Syn člověka a Bůh je oslaven v něm; ano, hned ho oslaví. A také: Oslav mě, Otče, slávou, kterou jsem měl u tebe dříve, než byl svět. A jinde: Otče, oslav své jméno. A ozval se hlas z nebe: Oslavil jsem a ještě oslavím. Naznačoval tím slávu, která vzešla pak z kříže.
Kříž je Kristovým vyvýšením. Potvrzují to jeho vlastní slova: Až budu vyvýšen, potáhnu všechny k sobě. Vidíš tedy, že slávou a vyvýšením Kristovým je kříž (svatý Ondřej Krétský, biskup).
Církev pozvedá a oslavuje tento den Kříž strohou a sevřenou liturgií zbavenou sentimentalismu a proniknutou nadějí v budoucí slávu. Potupné dřevo se povzneslo na slavné znamení vykupitelské lásky.
Kdyby říše Kristova skutečně v sebe pojímala všechny lid, znamenalo by to mír, který přinesl na zem Král míru, který přece přišel „všechno smířit“. On „nepřišel, aby se mu sloužilo, nýbrž aby sloužil“. A ačkoliv Je „Pánem všeho“, dal nám příklad pokory a stanovil ji jako zákon spojený s přikázáním lásky. On také pravil: „Mé jho je sladké a moje břímě je lehké“.
Jaké štěstí by zavládlo na světě, kdyby se všichni jednotliví lidé, rodiny i státy nechaly řídit Kristem! „Potom konečně by bylo možné vyhojit mnoho ran; pak by právo nalezlo svou dřívější autoritu, obnovil by se krásný mír a zbraně by vypadly z rukou. To vše čeká na národy, které ochotně přijmou vládu Kristovu, budou ho poslouchat a každý jazyk vyzná, že Pán Ježíš Kristus je ve slávě Boha Otce.“
Modloslužbu ve Vatikánu jednoznačně odsoudili nejen řadoví věřící, ale i někteří biskupové. Například biskup Schneider píše: Objektivní prameny udávají, že Pachamama je předmětem klanění, je to bohyně, které někteří Bolivijci obětují lamy, jakožto božstvo země ji uctívají Peruánci a je zakořeněna v indiánských pohanských praktikách.
Katolíci nemohu přijímat žádný pohanský kult, ani žádný synkretismus mezi pohanskými praktikami a pověrami s katolickou církví. Akty kultu jako zažíhání svící, poklekání a klečení, hluboké poklony až k zemi a tance před sochou nahé ženy, která nepředstavuje ani Pannu Marii ani kanonizovaného světce, urážejí první Boží přikázání: Nebudeš mít jiného boha mimo Mne. A výslovný Boží zákaz, který nařizuje: nařizuje:...abys nepovznášel své zraky k nebesům a když bys viděl slunce, měsíc a hvězdy, všechen nebeský zástup, nedal se svést a neklaněl se jim a nesloužil tomu, co dal Hospodin, tvůj Bůh, jako podíl všem národům pod celým nebem (Dt 4,19). Nebudete si dělat bůžky ani si nevztyčíte tesanou sochu nebo posvátný sloup, ani si
Kalendář vychází už po osmé a letos po druhé ve dvou variantách (obě jsou pro tradiční mši svatou):
- jedna varianta obsahuje liturgický kalendář dle misálu reformovaného Janem XXIII. roku 1962,
- druhá varianta obsahuje liturgický kalendář používaný před těmito reformami – tento kalendář se do značné míry shoduje např. s kalendářem v Schallerově misálku
Obě varianty kalendáře obsahují:
- Liturgickou událost, která připadá na daný den, zohledněny jsou také místní svátky našich církevních provincií;
- třídu svátku a barvu mešních rouch;
- vyznačení příp. svátostin, které se ke dni dle římského rituálu tradičně pojí (např. žehnání pokrmů na Velikonoce, žehnání vína na sv. Jana atd.).
Odlišeny jsou neděle, zasvěcené svátky a svátky doporučené. Postní dny jsou vyznačeny dle tradiční předkoncilní praxe v našich zemích. Symbol ryby značí půst od masa, symbol prázdného talířku pak půst újmy.
Odlišeny jsou také dny pracovního klidu v České republice.
U každé strany kalendária je druhá, barevná strana s obrázky, modlitbami, texty apod. (u obou variant stejná).
Kalendář si můžete zakoupit v kostele sv. apoštolů Petra a Pavla v Horním újezdě za 55 Kč, nebo si jeho zaslání domů můžete objednat zde. Cena je 90 Kč a poštovné 30 Kč.